انواع مختلف اسکن و حذف ویروس ها و انواع بدافزار ها – ویندوز

اسکن و پاکسازی
پنجشنبه, ۲۰ خرداد ۱۴۰۰
زمان مورد نیاز برای مطالعه: حدود 2 دقیقه

اسکنرها یکی از پرکاربردترین اجزای آنتی ویروس ها هستند که کاربران بصورت مداوم برای حذف ویروس ها و بدافزارها و پاکسازی سیستم خود از آن ها استفاده می کنند. هر چند که برای داشتن حفاظتی کامل، به چیزی بیشتر از یک اسکنر نیاز است. به همین دلیل است که امسی سافت علاوه بر یک اسکنر دو موتوره سریع و قدرتمند، از محافظت لحظه ای همراه با تکنولوژی مدرن رفتارشناسی استفاده می کند.

برای اسکن کردن سیستم خود و حذف ویروس ها و بدافزارها، ابتدا صفحه اصلی آنتی ویروس را باز کرده و در نوار سمت چپ، بر روی منوی اسکن (Scan)  کلیک کنید. (سومین گزینه از بالا)

آنتی ویروس امسی سافت دارای 3 نوع اسکن مختلف است:

  • اسکن سریع (Quick Scan): این اسکن برنامه ها و فرآیند های در حال اجرا و فعال را اسکن می کند و ردپای بدافزارها را در این برنامه ها دنبال می کند. توصیه می شود پس از نصب و اجرای سیستم عامل و نرم افزارهای جدید، یک اسکن سریع اجرا کنید.
  • اسکن بدافزار (Malware Scan): این اسکن تمامی مسیرهایی که بدافزارها معمولا به آن نفوذ کرده و آلوده می کنند را اسکن می کند. اسکن بدافزار بهترین انتخاب برای اکثر کاربران است. این اسکن فوق‌العاده سریع است و کامپیوتر شما را بطور کامل در برابر انواع بدافزارها اسکن می کند.
  • اسکن سفارشی (Custom Scan): در این اسکن، کلیه تنظیمات و ویژگی های اسکنر را می توان به صورت سفارشی تنظیم کرد و برای استفاده های بعدی نیز ذخیره کرد. در این اسکن می توانید تمامی درایوهای سیستم عامل، دیسک های اکسترنال و فلش دیسک های خود را اسکن کنید.

در هنگام اسکن می توانید به امور عادی خود با کامپیوتر بپردازید، اما توجه داشته باشید از آن جا که سیستم شما در حال اسکن است، سرعت و عملکرد سیستم به میزان محسوسی کاهش می یابد. بنابراین توصیه می کنیم در زمان اسکن، از انجام کارهایی که نیاز به منابع زیادی دارند خودداری کنید.

همانگونه که در تصویر هم مشاهده می کنید، در طول اسکن جزئیات کلیه بدافزارهای کشف شده نشان داده می شود و نوار پیشرفت، درصد اسکن را به شما نمایش می دهد. همچنین مسیر بدافزارهای اسکن شده بصورت کامل لیست می شود. آمارهای زیر نوار پیشرفت، اطلاعاتی در خصوص تعداد بدافزارهای اسکن شده، شناسایی و پاکسازی شده را نشان می دهد.

اسکن و پاکسازی ویروس ها و بدافزار با آنتی ویروس امسی سافت

دکمه Pause، اسکن را به طور موقت متوقف می کند تا زمانی که کاربر با کلیک بر روی دکمه Resume، اسکن را ادامه دهد. دکمه Stop، اسکن در حال اجرا را کاملا متوقف می کند. لطفا صبر کنید تا اسکن بطور کامل تمام شود، سپس اقدام به پاکسازی و یا قرنطینه کردن بدافزارهای یافت شده کنید. با استفاده از دکمه Findings handling، می توانید تعیین کنید پس از اتمام اسکن، آنتی ویروس چه اقدامی در برابر بدافزارهای کشف شده، انجام دهد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

این مطلب را با دوستان و آشنایان خود به اشتراک بگذارید.